Nadační fond Zelený poklad – Výroční zpráva 2024
Vážení a milí příznivci Nadačního fondu Zelený poklad,
i v roce 2025 bude naším hlavním úkolem podporovat environmentální témata, inspirovat k zodpovědnému životu a přispívat ke kvalitnějšímu životnímu prostředí okolo nás. A jaké projekty k výše uvedenému přispěly v roce 2024?
Některé záměry jsou podporované opakovaně, setkávají se s velkým ohlasem a správní rada je považuje z hlediska osvěty za mimořádně přínosné. Například v osvětovém a výukovém programu Hledání plzeňských pokladů pokračoval Spolek Ametyst, vytipoval další plzeňské přírodě blízké lokality a nabízí výukové programy pro děti z mateřských, základních i středních škol. Dalším bylo netradiční, moderní a zábavnou formou uchopené téma zodpovědného přístupu k produkci a třídění odpadu a vzdělávání a motivování mládeže, což si vzala za své společnost PaNaMo, z.s. Stálicí je filmový festival Ozvěny Ekofilmu, který se těší především u základních a středních škol velké oblibě.
Nově podpořeným projektem jsou tzv. Skautské patronáty, nositelem je Junák-český skaut. Systém patronátů funguje po celé České republice a je skvělé, že nyní také v Plzni. Na konkrétních přírodě blízkých lokalitách se budou děti ze skautských oddílů, ale i třídní kolektivy přímo podílet na péči o danou lokalitu, zvyšování biodiverzity, potlačování invazivních druhů atd. Na některých lokalitách, konkrétně na Homolce a v Borském parku, budu dětem průvodcem i já jakožto předsedkyně správní rady Nadačního fondu Zelený poklad.
Z grantového programu Nás učí příroda byly podpořeny dvě plzeňské lesní školky, neboť tato forma předškolního vzdělávání je z hlediska pěstování vztahu dětí k přírodě velmi vhodná. Podpořeny byly dílčí či celkové revitalizace zahrad u mateřských školek.
Nadační fond Zelený poklad v loňském roce rovněž podpořil realizaci zelené střechy na Benešově ZŠ a MŠ, což bude další dílek do rozšiřující se mozaiky zelených střech a věříme, že takových projektů bude do budoucna stále přibývat.
Kromě dárcovské činnosti pokračujeme i ve vlastních projektech. V přeshraničním projektu s partnerem Geopark Bayern – Böhmen s tématem Země, voda, klima financovaného z Evropských fondů jsou základem jsou společné aktivity jako česko-německé vícedenní semináře, odborné přednášky, hospitace a exkurze, kterými chceme posílit nejenom vzdělávání pro udržitelný rozvoj, ale také přeshraniční spolupráci.
Hlavním donorem Nadačního fondu Zelený poklad zůstává Statutární město Plzeň, kterému patří velký dík za přízeň a podporu. Rovněž na tomto místě děkujeme dalším dárcům, kterým není stav životního prostředí v Plzni lhostejný.
Závěrem mi dovolte jako každoročně poděkovat všem členům správní rady za celoroční nadšení a osobní nasazení.
Ing. Lucie Indrová
předsedkyně správní rady Nadačního fondu Zelený poklad
Výroční zprávy NFZP
Audity NFZP